Eugenia Hoffman-Weikertowa


W artykule poznamy niezwykłą postać polskiej kultury, Eugenię Adela Hoffman-Weikertową, znaną również pod nazwiskami Hofmanowa, Hoffmanówna oraz Hoffmannowa. Urodziła się 16 grudnia 1895 roku w Zgierzu, gdzie rozpoczęła swoje życie, które później obfitowało w artystyczne sukcesy.

Po wielu latach kariery, Eugenia zmarła 14 kwietnia 1968 roku w Warszawie. Była nie tylko wybitną śpiewaczką, ale także osobą, która na stałe wpisała się w dzieje polskiej muzyki klasycznej.

Życiorys

Eugenia Hoffman-Weikertowa była córką Juliusza Hoffmana oraz Albertyny z Goltzów. Jej życie osobiste toczyło się między dwoma małżeństwami; pierwszym z mężów był Gepert, łódzki przemysłowiec, natomiast drugim Eugeniusz Weikert, inżynier. W kwestii wykształcenia muzycznego, głos kształciła w Wyższej Szkole Muzycznej im. Chopina, gdzie miała przyjemność uczyć się pod okiem Adeli Comte-Wilgockiej.

Na scenie teatralnej występowała w Teatrze Wielkim w Warszawie, a także w Teatrze Polskim w Katowicach oraz Teatrze Wielkim we Lwowie. Była również członkinią zespołu rewelersów pn. „T4” („Te Cztery”), który prowadziła Wanda Vorbond-Dąbrowska.

W trudnych czasach okupacji niemieckiej aktywnie uczestniczyła w tajnych koncertach w Warszawie, zachowując w ten sposób swoje pasje musicale. Lata czterdzieste spędzała również na estradzie, gdzie występowała na różnych koncertach, a w późniejszym okresie zaczęła udzielać prywatnych lekcji śpiewu. Wśród jej uczennic można wymienić m.in. Helenę Makowską-Fijewską.

Przypisy

  1. Eugenia Hoffman-Weikert, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 27.04.2021 r.]

Oceń: Eugenia Hoffman-Weikertowa

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:13