Magdalena Ziółkowska


Magdalena Ziółkowska to wybitna postać w polskim świecie sztuki, urodzona 9 lipca 1981 roku w Zgierzu. Jej działalność obejmuje różnorodne obszary, w tym historię sztuki oraz krytykę artystyczną. Jest również uznaną kuratorką i posiada stopień doktora nauk humanistycznych.

W latach 2014–2018 pełniła funkcję dyrektorki Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” w Krakowie, gdzie wnosiła znaczący wkład w promocję sztuki współczesnej oraz organizację licznych wystaw, które wzbogaciły kulturalną ofertę miasta.

Życiorys

Magdalena Ziółkowska jest absolwentką historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, na którym uzyskała dyplom w 2005 roku. Już dwa lata później, w 2007 roku, ukończyła kurs kuratorski w De Appel Arts Centre w Amsterdamie. Jej edukacja obejmowała również uczestnictwo w licznych kursach oraz stażach, w tym w Galerii Foksal w Warszawie oraz w Kunstverein für Rheilande und Westfalen w Düsseldorfie.

W 2013 roku obroniła doktorat na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, którego tytuł brzmi „Muzeum Sztuki Aktualnej – dyskurs i wydarzenie”. Doświadczenie zawodowe Ziółkowskiej obejmuje pracę kuratorską w renomowanych instytucjach. W latach 2006-2010 była kuratorką w Van Abbemuseum w Eindhoven, a w okresie 2008-2014 pełniła obowiązki kuratorki w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Obecnie Ziółkowska jest współautorką i wiceprezeską Zarządu Fundacji Andrzeja Wróblewskiego w Warszawie. W 2014 roku została powołana na stanowisko dyrektorki Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” w Krakowie, gdzie pracowała do 2018 roku. W 2018 roku wznowiła swój związek z Muzeum Sztuki w Łodzi, ponownie obejmując rolę kuratorską.

Od 2020 roku Magdalena Ziółkowska pełni funkcję kierowniczki Działu Tkanin Artystycznych w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, przyczyniając się do rozwoju tej dziedziny sztuki oraz promowania tkanin artystycznych w Polsce.

Nagrody

Magdalena Ziółkowska zdobyła szereg prestiżowych wyróżnień w swojej karierze. Wyróżnienia te potwierdzają jej znaczący wkład w dziedzinę nauki i kultury.

  • stypendium dla doktorantów Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie,
  • stypendium „Młoda Polska” Narodowego Centrum Kultury,
  • stypendium za osiągnięcia naukowe oraz grant Ambasady Królestwa Niderlandów na studia kuratorskie (De Appel Arts Centre w Amsterdamie),
  • nagroda Marszałka Województwa Łódzkiego w kategorii „Osobowość kulturalna”, 2012.

Publikacje

Wśród znaczących osiągnięć w dziedzinie teorii sztuki zasługuje na uwagę praca redagowana przez Magdalenę Ziółkowską, zatytułowana Notes from Future of Art. Książka ta to zbiór wybranych tekstów Jerzego Ludwińskiego, w skład którego wchodzą nie tylko jego pisma z zakresu teorii sztuki nowożytnej, ale także eseje autorstwa uznanych artystów, którzy współczesną sztukę w Polsce traktują jako temat wiodący.

Publikacja została opracowana przy udziale wielu znakomitych autorów, takich jak Luiza Nader, Wanda Gołkowska, Jan Chwałczyk, oraz Jarosław Kozłowski. Wydana w Eindhoven przez Veenman Pub. w 2008 roku, książka posiada unikalny numer ISBN 978-90-8690-135-7.

Przypisy

  1. Dr Magdalena Ziółkowska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 30.08.2021 r.]
  2. Zespół Muzeum Włókiennictwa w Łodzi [online], cmwl.pl [dostęp 10.02.2021 r.]
  3. Dyrektorki [online], Culture.pl [dostęp 26.12.2020 r.]
  4. Dr. Magdalena Ziółkowska – New Media Society [online] [dostęp 26.12.2020 r.] [zarchiwizowane 16.01.2021 r.]
  5. MagdalenaM. Ziółkowska MagdalenaM., Widzenie kolekcji. Problematyka kolekcji sztuki lat 30-tych XX wieku na przykładzie Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy a.r. i prywatnej kolekcji Henri'ego van Abbego. [online], Prace – Katalog – Uniwersytet Warszawski – APD, 2005 [dostęp 23.01.2022 r.]
  6. https://www.bip.krakow.pl/oswiadczenia/osw_16570.pdf

Oceń: Magdalena Ziółkowska

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:7