Karol Różalski


Kiedy myślimy o wybitnych postaciach polskiej muzyki, Karol Różalski z pewnością zasługuje na naszą uwagę. Urodził się w 1849 roku w Zgierzu, a jego życie zakończyło się tragicznie 17 stycznia 1909 roku w Warszawie.

Był on nie tylko znakomicie utalentowanym skrzypkiem, ale również pełnił rolę dyrygenta oraz kompozytora licznych, drobnych utworów instrumentalnych. Jego wkład w polską muzykę klasyczną sprawia, że jest osobą wartą bliższego poznania.

Edukacja

Karol Różalski rozpoczął swoją przygodę z muzyką, ucząc się gry na skrzypcach pod okiem Apolinarego Kątskiego w renomowanym Instytucie Muzycznym w Warszawie.

W trakcie swojej kariery artystycznej, w latach 1873–1874, zdecydował się na dalszą edukację muzyczną, która miała miejsce w Paryżu, międzynarodowym centrum kultury i sztuki.

Kariera

Karol Różalski zaczynał swoją muzyczną karierę jako drugie skrzypce w orkiestrze Teatru Wielkiego w Warszawie, do roku 1870. Następnie stał się członkiem orkiestry Pasdeloup w Paryżu, a później orkiestry w Berlinie. Jego powrót do Warszawy w 1874 roku oznaczał nowy rozdział w jego życiu, gdzie podjął pracę nauczyciela gry na skrzypcach w Instytucie Muzycznym. Równocześnie z Apolinarym Kątskim prowadził orkiestrę symfoniczną.

W 1880 roku Różalski postanowił opuścić Instytut Muzyczny, obejmując posadę dyrygenta nowo otwartej operetki w Teatrze Małym w Warszawie. Jego umiejętności oraz talent muzyczny sprawiły, że w 1896 roku przejął stanowisko dyrygenta wodewilu, melodramatu oraz muzyki antraktowej w Teatrze Rozmaitości. Jego kariera muzyczna pokazuje, jak różnorodne były jego działania oraz jak wiele wniósł do warszawskiego życia artystycznego.

Wybrane utwory

W twórczości Karola Różalskiego można znaleźć kilka znaczących utworów, które przyciągają uwagę swoją unikalną formą i rytmiką. Oto wybrane kompozycje tego artysty:

  • Twoje oczy : walc na jeden głos, skomponowany przez Karola Różalskiego [w:] Bibliotece Cyfrowej Polona [online] [dostęp 2023-03-20],
  • Wesołe chwile : mazur Karola Różalskiego [w:] Bibliotece Cyfrowej Polona [online] [dostęp 2023-03-20],
  • Karol Różalski, Brunetka Polka [w:] Bibliotece Cyfrowej Polona [online] [dostęp 2023-03-20],
  • Karol Różalski, Tout Varsovie : Kadryl : z motywów nowych operetek i wodewilów [w:] Bibliotece Cyfrowej Polona [online] [dostęp 2023-03-20].

Przypisy

  1. Karol Różalski, „Tygodnik Ilustrowany” (nr 6), 06.02.1909 r., s. 116 [dostęp 20.03.2023 r.]
  2. a b c Różalski Karol, [w:] Leon TadeuszL.T. Błaszczyk Leon TadeuszL.T., Dyrygenci polscy i w Polsce działający w XIX i XX w., Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 1964, s. 247-248.

Oceń: Karol Różalski

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:9