Jan Zerndt, urodzony 12 stycznia 1894 roku w Zgierzu, to wybitna postać w świecie nauki, znana przede wszystkim z osiągnięć w dziedzinie paleobotaniki oraz geologii. Jego kariera naukowa przyniosła wiele cennych informacji dotyczących historii życia na Ziemi poprzez badania roślinności z przeszłości.
W 1945 roku zakończył się jego żywot, jednak jego wkład w naukę pozostaje nieoceniony, zwłaszcza w kontekście badań naukowych związanych z historią naszej planety.
Życiorys
Jan Zerndt był postacią o bogatym życiorysie. Rozpoczął swoją edukację na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie zdobył pierwsze doświadczenia w dziedzinie medycyny. Następnie, w celu poszerzenia horyzontów intelektualnych, kontynuował naukę na Wydziale Filozoficznym, specjalizując się w naukach przyrodniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim.
W 1920 roku, z zapałem do obrony ojczyzny, ochotniczo wstąpił do Wojska Polskiego, a jego mężna postawa została doceniona podczas walk w wojnie polsko-bolszewickiej. Po zakończeniu konfliktu i przejściu do rezerwy w 1921 roku, osiedlił się w Łodzi, gdzie podjął pracę jako nauczyciel w lokalnym gimnazjum. Równocześnie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem w Łasku. W Łodzi zainicjował projekt centralnej pracowni przyrodniczej dla szkół powszechnych, co świadczyło o jego zaangażowaniu w rozwój edukacji przyrodniczej w Polsce.
Po roku postanowił przenieść się do Krakowa, gdzie również stworzył podobną pracownię. Współpracował w Zakładzie Mineralogii Akademii Górniczej, prowadząc badania megaspor w obszarze Karbonu w rejonach Krakowa i Górnego Śląska. Jego praca koncentrowała się na analizie procesu maceracji węgla kamiennego oraz systematyce i stratygrafii spor karbońskich.
Zerndt aktywnie współpracował z Komisją Fizjograficzną Polskiej Akademii Umiejętności oraz Państwowym Instytutem Geologicznym, gdzie jego wiedza i doświadczenie były nieocenione. Niestety, los potoczył się tragicznie; został aresztowany 6 listopada 1939 roku w ramach Sonderaktion Krakau i spędził czas w niewoli. W obliczu ówczesnych wydarzeń, został wciągnięty na volkslistę, a jako Johann Reinhold Zerndt przyjął obywatelstwo niemieckie.
Jego tragiczny koniec nastąpił w 1945 roku, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w historii nauki i edukacji w Polsce.
Dorobek naukowy
Jan Zerndt jest autorem wielu istotnych publikacji z zakresu geologii, mineralogii oraz petrografii. Jego prace ukazywały się w renomowanych czasopismach takich jak „Czasopismo Przyrodnicze”, „Biuletyn Państwowej Akademii Umiejętności” oraz „Przegląd Górniczo-Hutniczy”.
Warto podkreślić, że Zainicjował on badania nad megasporami roślin z okresu karbonu, co przyczyniło się do pogłębienia wiedzy na temat flory tego okresu.
W latach 1934 i 1938 opublikował również monografie dotyczące żeńskich zarodników widłaków z tego samego okresu, koncentrując się na obszarze Górnego Śląska. Te badania miały znaczący wpływ na rozwój wiedzy w dziedzinie paleobotaniki.
Przypisy
- PiotrP. Köhler Portrety Botaników Polskich. Portraits of Polish Botanists. Jan Zerndt (1894-1945)., „Wiadomości Botaniczne 50(3/4): 25.”, 2006 [dostęp 30.01.2023 r.]
- Sonderaktion Krakau – część 1 [online], 3obieg.pl - Serwis informacyjny dziennikarstwa obywatelskiego., 03.11.2012 r. [dostęp 30.01.2023 r.]
- Tablica upamiętniająca poległych profesorów, docentów i asystentów UJ i AG, aresztowanych 6 XI 1939, Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego. [online], www.sowiniec.com.pl [dostęp 30.01.2023 r.]
- JerzyJ. Dzik Biologia ewolucyjna a paleobiologia [online], s. 24 [dostęp 30.01.2023 r.]
- Mirosław Syniawa „Zarys historii badań przyrody Górnego Śląska do roku 1945” Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska.
- Stanisław ZbigniewS.Z. Stopa Stanisław ZbigniewS.Z., Tadeusz Antoni Bocheński (1901-1958), „Annales de la Société géologique de Pologne”, 29, s. 427.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Aleksandra Wejman-Sowińska | Krystyna Grochowska-Iwańska | Witold Świętosławski | Zygmunt Zalcwasser | Krystyna Bilska | Izrael Winnik | Bohdan Kieszkowski | Andrzej Mikołajczyk (archeolog) | Marian Broda | Mirosław Pisarkiewicz | Jerzy Ruciński | August Grabski | Arkadiusz Musierowicz | Adolf Pawiński | Mirosław Jerzy LeszkaOceń: Jan Zerndt