Witold Świętosławski


Witold Świętosławski to uznawany w Polsce archeolog, który posiada tytuł profesora doktora habilitowanego. Urodził się 1 stycznia 1956 roku w Zgierzu, co stanowi początek jego długiej i bogatej kariery naukowej.

Jako specjalista w dziedzinie archeologii, jego prace przyczyniły się do znacznego rozwoju wiedzy w tym zakresie. Jego doświadczenie oraz osiągnięcia naukowe są doceniane zarówno w kraju, jak i poza nim.

Życiorys

Witold Świętosławski od 1 września 2012 do 31 sierpnia 2020 pełnił rolę dyrektora Instytutu Archeologii i Etnologii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego, a także był kierownikiem Zakładu Archeologii Średniowiecza i Nowożytności. Obecnie pracuje w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Jest specjalistą w dziedzinie badań archeologicznych średniowiecza oraz bronioznawstwa. Jego prace koncentrują się szczególnie na śladach obecności ludów Wielkiego Stepu na ziemiach polskich, a także na kulturze materialnej średniowiecza w Polsce oraz na terenach rządzonych przez zakon krzyżacki w Prusach.

Osiągnięcia Witolda Świętosławskiego obejmują autorstwo kilku książek i ponad 100 artykułów naukowych. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica w Zgierzu, a studia z zakresu archeologii zrealizował w 1980 roku na Uniwersytecie Łódzkim. Stopień doktora otrzymał w 1990 roku w Instytucie Historii Kultury Materialnej PAN, a habilitację uzyskał w 1999 roku w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN. Jest członkiem Komisji Archeologii Średniowiecza i Nowożytności Komitetu Nauk Pra- i Protohistorycznych Wydziału I Polskiej Akademii Nauk oraz rzeczoznawcą Ministra Kultury w zakresie archeologii i opieki nad zabytkami.

W 2010 roku został odznaczony tytułem Honorowego Obywatela Miasta Zgierza. Jego działalność redakcyjna jest równie imponująca:

  • redaktor „Acta Archaeologica Lodziensia”,
  • członek rady redakcyjnej serii „Historia Militaria. Issledovanija po vojennomu delu drevnosti i srednevekovja”, wydawanej przez Sankt-Peterburski Gosudarstvennyj Universitet,
  • sekretarz redakcji „Łódzkie Sprawozdania Archeologiczne”,
  • członek redakcji „Acta Militaria Mediaevalia”,
  • członek redakcji „Gdańskie Studia Archeologiczne”,
  • członek Komisji Wydawniczej przy Dyrektorze IAE PAN.

W 2021 roku został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Badania terenowe

Witold Świętosławski był wybitnym specjalistą w zakresie archeologii, który pełnił kluczową rolę w prowadzeniu prac wykopaliskowych w wielu regionach Polski. Jego działalność obejmowała Pomorze, Mazury, Kujawy oraz tereny Polski Środkowej.

W trakcie swojej kariery brał udział w badaniach wykopaliskowych na licznych stanowiskach, co potwierdza jego znaczący wkład w odkrywanie i dokumentowanie historii tych obszarów. Jego eksploracje nie ograniczały się jedynie do Polski, ponieważ Świętosławski był zaangażowany w prace badawcze m.in. w Mongolii, Baszkirii, Uralu oraz Zauralu.

W ramach swoich aktywności naukowych odbył także liczne podróże badawcze, które prowadziły go do różnych krajów, takich jak Czechy, Bułgaria, Słowacja, Węgry, Ukraina, Rosja, Austria, Finlandia, Dania oraz Francja. Jego pasja do odkrywania przeszłości była niezwykle inspirująca i miała znaczący wpływ na rozwój archeologii w Polsce oraz za granicą.

Publikacje książkowe

Witold Świętosławski jest autorem wielu publikacji, które stanowią istotny wkład w badania nad historią oraz kulturą średniowieczną, a także nad wpływem koczowników na rozwój Europy.

  • Strzemiona średniowieczne z ziem Polski, Łódź 1990, (za którą otrzymał w 1993 roku I Nagrodę Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk),
  • Uzbrojenie koczowników Wielkiego Stepu w czasach ekspansji Mongołów. XII-XIV w., Łódź 1996,
  • Archeologiczne ślady najazdów tatarskich na Europę Środkową w XIII w., Łódź 1997,
  • Arms and Armour of the Nomads of the Great Steppe in the Times of the Mongol Expansion (12th-14th Centuries), Łódź 1999,
  • Ślady koczowników Wielkiego Stepu z X, XI i XII wieku w dorzeczach Wisły i Odry, Łódź 2006,
  • Prusowie i Wielki Step. Ślady tradycji stepowych koczowników u zachodnich Bałtów, Gdańsk 2023.

Każda z tych prac przyczynia się do pogłębienia wiedzy na temat historii koczowników i ich wpływu na Europę, ilustrując różnorodne aspekty ich życia oraz oddziaływanie na sąsiednie kultury.

Przypisy

  1. Odzaczenia państwowe dla pracowników Uniwersytetu Gdańskiego. ug.edu.pl. [dostęp 01.07.2022 r.]
  2. M.P. z 2022 r. poz. 95
  3. Dyrekcja Instytutu Archeologii i Entologii [online], historia.ug.edu.pl [dostęp 03.12.2020 r.]

Oceń: Witold Świętosławski

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:17