August Grabski to wybitna postać w polskiej historiografii, urodzona 25 maja 1971 roku w Zgierzu. Jest to polski historyk, który może poszczycić się stopniem doktora habilitowanego nauk humanistycznych. Obecnie pełni rolę nauczyciela akademickiego na dwóch renomowanych uczelniach: Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego.
W pracy naukowej August Grabski koncentruje się na powojennych dziejach Żydów w Polsce. Jego badania obejmują tematykę żydowskiego życia religijnego oraz działalności Związku Religijnego Wyznania Mojżeszowego. Oprócz tego jego zainteresowania sięgają również do takich tematów jak marksizm, trockizm, antysemityzm oraz antysyjonizm.
Grabski jest także pracownikiem naukowym Żydowskiego Instytutu Historycznego, gdzie jego wiedza oraz badania przyczyniają się do pogłębiania zrozumienia skomplikowanej historii Żydów w Polsce. Jego prace naukowe dostarczają cennych informacji, które mają kluczowe znaczenie dla współczesnych badań nad tym niezwykle istotnym fragmentem polskiej historii.
Życiorys
August Grabski, wybitny historyk, zdobył swoje wykształcenie na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w 1998 roku ukończył studia. Jego pasja do historii doprowadziła go w 2008 roku na Wydział Historyczny tej samej uczelni, gdzie uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych. Tematem jego rozprawy były Działalność komunistów wśród Żydów w Polsce (1944–1949), napisaną pod opieką prof. Jerzego Tomaszewskiego. Jego zaangażowanie w badania historyczne zwieńczone zostało w 2019 roku uzyskaniem stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk humanistycznych.
W okresie od 1996 do 2016 roku, Grabski pracował w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie, a od 2016 roku związał swoje losy z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Jego aktywność zawodowa nie ograniczała się jedynie do pracy akademickiej; był również członkiem zarządu oraz sekretarzem Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.
August Grabski to autor licznych artykułów, które ukazały się w takich pismach jak: Biuletyn Żydowskiego Instytutu Historycznego, Dziś, Dalej! pismo socjalistyczne, Gazeta Wyborcza, Jednota, Komandos, Kwartalnik Historii Żydów, Midrasz, Obywatel, Przegląd, Rzeczpospolita oraz Słowo Żydowskie. Był również związany z socjaldemokratycznym miesięcznikiem Dziś oraz trockistowskim Nurtem Lewicy Rewolucyjnej (NRL).
Poza pracą w instytucjach historycznych, Grabski angażował się jako działacz w Towarzystwie Kultury Żydowskiej „Beit Warszawa„. Jego wiedza i doświadczenie przyniosły mu zaszczytną rolę eksperta sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych RP, gdzie mógł wpływać na kształt polityki dotyczącej mniejszości w Polsce.
Wybrane publikacje
– 2021: Rozwiązana zagadka syjonistów-rewizjonistów po Zagładzie, opublikowane w „Kwartalniku Historii Żydów”, nr 2 (278), s. 654-659.
– 2015: Centralny Komitet Żydów w Polsce (1944-1950). Historia polityczna.
– 2011: Rebels Against Zion: Studies on the Jewish Left Anti-Zionism (redaktor).
– 2010: Atlas historii Żydów polskich (współautor).
– 2010: Narody i polityka. Studia ofiarowane prof. Jerzemu Tomaszewskiemu (wraz z Arturem Markowskim).
– 2008: Żydowski Związek Wojskowy. Historia przywrócona (wraz z Maciejem Wójcickim).
– 2008: Lewica przeciwko Izraelowi. Zbiór studiów o żydowskim lewicowym antysyjonizmie.
– 2007: Żydzi a lewica. Zbiór studiów historycznych.
– 2006: Dekady: 1995-2005 (wraz z Agatą Nowakowską).
– 2004: Działalność komunistów wśród Żydów w Polsce (1944-1949).
– 2003: Między emigracją a trwaniem. Syjoniści i komuniści żydowscy w Polsce po Holokauście (wraz z Grzegorzem Berendtem).
– 2003: Trockizm, doktryna i ruch polityczny (wraz z U. Ługowską).
– 2002: Żydowski ruch kombatancki w Polsce w latach 1944-1949.
– 2000: Studia z historii Żydów w Polsce po 1945 r. (wraz z A. Stankowskim i G. Berendtem).
– 1997: Studia z dziejów i kultury Żydów w Polsce po 1945 r. (wraz z A. Stankowskim i M. Pisarskim).
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Jerzy Ruciński | Jan Zerndt | Aleksandra Wejman-Sowińska | Krystyna Grochowska-Iwańska | Witold Świętosławski | Zygmunt Zalcwasser | Krystyna Bilska | Izrael Winnik | Bohdan Kieszkowski | Andrzej Mikołajczyk (archeolog) | Arkadiusz Musierowicz | Adolf Pawiński | Mirosław Jerzy Leszka | Mirosław Pisarkiewicz | Marian BrodaOceń: August Grabski