Stanisław Żałobny


Stanisław Jakub Żałobny, urodzony 13 listopada 1931 roku w Zgierzu, to postać, która na trwałe wpisała się w historię Łodzi i polskiej architektury. Był to wybitny architekt, jak również aktywny działacz w sferze partyjnej i państwowej.

Stanisław Żałobny zyskał szczególne uznanie, pełniąc funkcję wiceprezydenta Łodzi od 1986 do 1990 roku. Jego zaangażowanie w prace administracyjne miasta przyczyniło się do wielu znaczących zmian.

Poza tym, z racji pełnionego urzędu, był również wicewojewodą łódzkim, co dodatkowo podkreśla jego wpływ na rozwój regionu. Zmarł 26 czerwca 2006 roku w Łodzi, pozostawiając po sobie ślad w historii miasta oraz w architekturze.

Życiorys

Stanisław Żałobny był synem Mariana i Kazimiery. W 1959 roku ukończył swoją edukację na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Od 1961 roku aktywnie uczestniczył w życiu zawodowym jako członek łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz władz Łódzkiej Okręgowej Izby Architektów RP.

Przez lata pracy jako architekt i urbanista, zaprojektował wiele istotnych obiektów, w tym Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Piotrkowie Trybunalskim oraz Muzeum Czynu Partyzanckiego w Polichnie. Jego zaangażowanie w architekturę i urbanistykę było znaczące dla regionu.

Ponadto, był także członkiem Stronnictwa Demokratycznego, w ramach którego pełnił ważne funkcje, w tym członka prezydium Wojewódzkiego Komitetu SD w Łodzi. W latach 1976-1981 był częścią prezydium oraz członkiem plenum Komitetu Łódzkiego SD.

W okresie od 1986 do 1990 roku pełnił stanowisko wiceprezydenta Łodzi, a także z urzędu wicewojewody łódzkiego. Zasługi Stanisława Żałobnego dla miasta są nie do przecenienia.

Na zakończenie jego życia, został pochowany na cmentarzu Doły w Łodzi (XXIII/4/30).

Przypisy

  1. Cmentarz - strona główna [online], lodz.systkom.pl [dostęp 25.04.2024 r.]
  2. arch. Stanisław Jakub Żałobny. architektsarp.pl. [dostęp 10.07.2020 r.]
  3. a b Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państowych PRL. Instytut Pamięci Narodowej. [dostęp 10.07.2020 r.]

Oceń: Stanisław Żałobny

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:17