Jan Helszer


Jan Helszer, urodzony w 1861 lub 1862 roku w Zgierzu, a zmarły w 1933 roku w Chabarowsku, był znaczącą postacią w historii ruchu robotniczego. Jako tkacz zaangażował się w działalność I Proletariatu, co miało kluczowe znaczenie dla jego życia.

Helszer rozpoczął swoją karierę zawodową w Zgierzu, gdzie pod wpływem środowisk proletariatów rozpoczął prace nad tworzeniem kółek robotniczych, współpracując w tym zakresie z Hilarym Gostkiewiczem. To właśnie Gostkiewicz powierzył mu odpowiedzialne zadanie kolportowania prasy socjalistycznej wśród robotników, a także publicznego odczytywania jej treści. Jego zaangażowanie w propagowanie idei socjalistycznych było bardzo istotne w tamtym czasie.

Niestety, Helszer spotkał się z represjami ze strony władz. Został ujęty kilka dni po zdarzeniu z Józefem Szmausie, związanym z próbą zabójstwa denuncjatora Józefa Śremskiego, co skutkowało jego osadzeniem w łódzkim więzieniu. Wkrótce po tym władze carskie zbadały powiązania Helszera z działalnością I Proletariatu i osadziły go w Cytadeli Warszawskiej, gdzie oczekiwał na dalszy rozwój sytuacji.

W wyniku procesu, w którym skazano 29 proletariatczyków, Helszer został skazany na 13 lat katorgi na Sachalinie, a wyrok ogłoszono 29 grudnia 1885 roku. Odbywał karę obok Hilarego Gostkiewicza, a po jej zakończeniu w 1898 roku, obaj nie powrócili do ojczyzny. Helszer osiedlił się w Chabarowsku, gdzie spędził resztę życia aż do śmierci w 1933 roku.

Przypisy

  1. Puls Polonii, Marian Kałuski "Polacy na Sachalinie", 02.02.2005 r.
  2. Irena Koberdowa, Socjalno-Rewolucyjna Partia Proletariat, Książka i Wiedza, Warszawa 1981 r.

Pozostali ludzie w kategorii "Inne":

Józef Lach | Bronisław Kubiak | Stanisław Bugajski

Oceń: Jan Helszer

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:18