Kontrewers (Zgierz)


Kontrewers to obszar, który kiedyś funkcjonował jako osobna wieś, jednak w 1988 roku został włączony do miasta Zgierza, zlokalizowanego w województwie łódzkim oraz powiecie zgierskim. Ten urokliwy zakątek znajduje się na zachodnich peryferiach Zgierza, w okolicy ulicy Kontrewers.

Obecnie Kontrewers jest integralną częścią osiedla Proboszczewice-Lućmierz, które pełni rolę jednostki pomocniczej gminy Zgierz. Taka struktura administracyjna umożliwia lepsze zarządzanie lokalnymi sprawami oraz rozwój tej części miasta.

Historia

W przeszłości miejscowość ta była samodzielnym bytem. Od 1867 roku stała się częścią gminy Nakielnica. W okresie międzywojennym Kontrewers należał do powiatu łódzkiego, mieszczącego się w województwie łódzkim. W 1921 roku wieś ta liczyła 138 mieszkańców.

27 marca 1924 roku zniesiono gminę Nakielnica, co skutkowało włączeniem Kontrewersu do gminy Brużyca Wielka. Następnie, 1 września 1933 roku, wieś stała się częścią gromady w obrębie gminy Brużyca Wielka. Niestety, podczas II wojny światowej obszar ten został włączony do terytorium III Rzeszy, co miało swoje konsekwencje w życiu lokalnych mieszkańców.

Po zakończeniu działań wojennych Kontrewers powrócił do powiatu łódzkiego, będąc jedną z 20 gromad gminy Brużyca Wielka. W związku z reorganizacją administracyjną wsi, która miała miejsce jesienią 1954 roku, miejscowość została włączona do nowo utworzonej gromady Grotniki. W 1971 roku liczba ludności wsi wzrosła do 139.

Od 1 stycznia 1973 roku Kontrewers znajduje się w ramach gminy Zgierz. W latach 1975–1987 miejscowość ta była administracyjnie podległa województwu łódzkiemu. Na koniec, 1 stycznia 1988 roku Kontrewers, obejmujący powierzchnię 193,08 ha, został włączony do granic miasta Zgierz.


Oceń: Kontrewers (Zgierz)

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:21