Chełmy (Zgierz)


Chełmy to obszar o bogatej historii, który jeszcze do niedawna był odrębną wsią. W 1954 roku, po reformach administracyjnych, stał się częścią miasta Zgierza, usytuowanego w województwie łódzkim, w granicach powiatu zgierskiego. Strategiczne położenie Chełmów nad rzeką Bzurąna południowym wschodzie Zgierza dodaje mu dodatkowego uroku.

Warto zaznaczyć, że Chełmy wchodzą w skład osiedla Krzywie-Chełmy, które działa jako jednostka pomocnicza gminy Zgierz. Ciekawe jest, jak obecne zmiany wpłynęły na rozwój tego regionu, łącząc tradycję z nowoczesnością.

Historia

Dawniej Chełmy były niezależną miejscowością, która do roku 1867 znajdowała się w gminie Łagiewniki. W okresie międzywojennym osada ta wchodziła w skład powiatu łódzkiego w województwie łódzkim. W 1921 roku wieś ta liczyła 172 mieszkańców.

W roku 1930 architekt Adolf Goldberg stworzył projekt miasta ogrodu znanego jako „Uroczysko Chełmy”. Pomysł ten został zmodyfikowany przez mierniczego przysięgłego, Zenona Zarzyckiego, który podzielił 82 hektary lasu na 324 działki. Z tej koncepcji udało się zrealizować jedynie kilka prywatnych budynków letniskowych oraz sanatorium dla astmatyków, zaprojektowane przez Wiesława Lisowskiego. Należy jednak zaznaczyć, że z pierwotnych planów nie zrealizowano między innymi dwóch rynków, kościoła, szkoły, lecznicy oraz ośrodka sportowego.

1 września 1933 roku miejscowość Chełmy utworzyła gromadę w granicach gminy Łagiewniki. W trakcie II wojny światowej Chełmy zostały włączone do III Rzeszy.

Po zakończeniu wojny Chełmy powróciły do powiatu łódzkiego w województwie łódzkim. 13 lutego 1946 roku zlikwidowano gminę Łagiewniki, a Chełmy włączono do gminy Lućmierz, gdzie stały się jedną z dziewiętnastu gromad. W wyniku reorganizacji administracji wiejskiej w jesieni 1954 roku, Chełmy zostały włączone do Zgierza.


Oceń: Chełmy (Zgierz)

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:8