Kolejowa wieża ciśnień, która znajduje się w Zgierzu, przy ulicy Kolejowej w województwie łódzkim, to interesująca część lokalnej architektury. Powstała w 1902 roku w trakcie budowy Kolei Warszawsko-Kaliskiej, jej historia jest ściśle związana z rozwojem transportu kolejowego w Polsce.
Obiekt ten jest wykonany z murowanej cegły pełnej, a do 2019 roku w górnej kondygnacji usytuowany był stalowy zbiornik nitowany, mający pojemność 23 m³. Obecnie zbiornik został usunięty, a sama wieża ma wysokość około 16 metrów.
Wieża ciśnień ulokowana jest blisko stacji kolejowej w Zgierzu, co w połączeniu z dworcem i sąsiadującymi budynkami mieszkalnymi tworzy niepowtarzalny układ przestrzenny. Warto podkreślić, że budynek dworca, wraz z wieżą ciśnień i jednym z budynków mieszkalnych, zostały wpisane do gminnej ewidencji zabytków. Taki status podkreśla ich historyczne i architektoniczne znaczenie.
W 2019 roku wieża ciśnień przestała być własnością PKP S.A., kiedy to została sprzedana prywatnemu inwestorowi, co otworzyło nowe możliwości jej rewitalizacji oraz wykorzystania w przyszłości.
Przypisy
- Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Zgierza. Urząd Miasta Zgierza, 2017 r. [dostęp 06.08.2019 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty handlowo-usługowe":
Miejskie Usługi Komunikacyjne w Zgierzu | Adrian Fabryka Rajstop | Energetyka BorutaOceń: Kolejowa wieża ciśnień w Zgierzu