Grzegorz Leszczyński (duchowny)


Grzegorz Leszczyński to wybitna postać na polskiej scenie duchownej, urodzony 4 grudnia 1966 roku w Zgierzu. Jest on nie tylko duchownym rzymskokatolickim, ale również posiada liczne osiągnięcia w obszarze nauk prawnych i filozofii.

W ramach swojej kariery, Leszczyński związał się z archidiecezją łódzką, gdzie pełni ważne funkcje duchowe. Obok swojej działalności duchownej, jest również uznawanym prawnikiem i kanonistą, co odnosi się do jego biegłości w zakresie prawa kanonicznego.

Dodatkowo, Grzegorz Leszczyński jest profesorem nauk prawnych i nauczycielem akademickim, co świadczy o jego zaangażowaniu w edukację i rozwój nowych pokoleń studentów.

Jednak jego talenty nie ograniczają się jedynie do nauki. Jest również filozofem, poetą, muzykiem oraz wokalistą, co dodaje głębi jego osobowości i bogatego dorobku artystycznego. Ponadto, potrafi grać na trąbce i fortepianie, co podkreśla jego wszechstronność.

Życiorys

Grzegorz Leszczyński, duchowny, pochodzi z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Konstantynowie Łódzkim. Edukację teologiczną rozpoczął w diecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi, gdzie zdobył niezbędne przygotowanie do pełnienia duchownej posługi.

W dniu 18 marca 1991 roku obronił pracę magisterską w zakresie teologii na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Już kilka tygodni później, 25 maja 1991 roku, odbył święcenia kapłańskie w Łodzi. Po ich przyjęciu, rozpoczął pracę jako wikariusz w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Włodzimierzowie, znajdującej się w dekanacie sulejowskim.

W swojej karierze duchownej kontynuował naukę, co zaowocowało wyjazdem do Rzymu na studia z zakresu prawa. Już 24 lutego 1997 roku uzyskał tam tytuł doktora obojga praw (łac. Iuris Utriusque Doctor), obejmujący zarówno prawo cywilne, jak i kanoniczne, na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim.

Działalność akademicka

Po powrocie do Polski, Grzegorz Leszczyński rozpoczął swoją karierę akademicką jako wykładowca prawa kanonicznego na trzech renomowanych uczelniach. Były to: Uniwersytet Łódzki, UKSW w Warszawie oraz WSD w Łodzi.

W dniu 26 października 2004 roku uzyskał na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW habilitację w zakresie nauk prawnych, specyfikuąc się w prawie kanonicznym. 1 lutego 2006 roku został profesorem tej uczelni, co podkreśla jego znaczący wkład w rozwój tej dziedziny. Dodatkowo, 30 grudnia 2009 roku, przyznano mu tytuł naukowy profesora, a nominację odebrał od prezydenta Lecha Kaczyńskiego w dniu 5 lutego 2010 roku.

Obecnie, Grzegorz Leszczyński sprawuje funkcję kierownika Katedry Kościelnej Procedury Administracyjnej na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW oraz kieruje Zakładem Prawa Kanonicznego na Wydziale Prawa i Administracji UŁ. Jego zaangażowanie w działalność akademicką spotkało się z uznaniem, co zaowocowało członkostwem w Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów.

Działalność kościelna

Grzegorz Leszczyński pełni wiele ważnych ról w strukturze kościelnej. W łódzkiej kurii uczestniczy w pracach Rady Kapłańskiej oraz Kolegium Konsultorów, co świadczy o jego aktywnym zaangażowaniu w życie duchowe archidiecezji. Ponadto, sprawuje funkcję wikariusza sądowego w Trybunale Metropolitalnym Łódzkim.

Do 2008 roku, a więc do momentu zakończenia procedury na poziomie diecezjalnym, Grzegorz Leszczyński przewodniczył również komisji zajmującej się procesem beatyfikacyjnym sługi Bożego Anzelma Gądka. Ta rola była kluczowa w kontekście dążenia do wyniesienia na ołtarze zasłużonej postaci w Kościele.

Warto także wspomnieć, że 25 września 2005 roku, został uhonorowany tytułem kanonika honorowego Archikatedralnej Kapituły Łódzkiej, co podkreśla jego znaczenie i uznanie w hierarchii kościelnej.

Wybrane publikacje

Oto wybrane publikacje autorstwa Grzegorza Leszczyńskiego, które uzyskują szczególne znaczenie w kontekście prawa kanonicznego oraz współczesnej teologii katolickiej:

  • Exclusio boni fidei jako symulacja zgody małżeńskiej (kan. 1101 § 2 KPK), wydane w Łodzi przez Archidiecezjalne Wydawnictwo Łódzkie, w roku 2004,
  • Kościelna procedura administracyjna w kodeksie prawa kanonicznego Jana Pawła II, publikacja z Warszawy, wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w roku 2008,
  • Osoba ochrzczona niewierząca a sakrament małżeństwa, Łódź: Archidiecezjalne Wydawnictwo Łódzkie, wydana także w roku 2004,
  • Psychoza maniakalno-depresyjna jako przyczyna niezdolności konsensualnej do zawarcia małżeństwa, również w Łodzi, wydana przez Archidiecezjalne Wydawnictwo Łódzkie, w roku 2009.

Przypisy

  1. Prof. Grzegorz Leszczyński, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 01.08.2009 r.]
  2. Za: Archidieceja łódzka. Informator 2007, Archidiecezjalne Wydawnictwo Łódzkie, Łódź 2007, s. 692.
  3. Za: serwis archidiecezji łódzkiej.
  4. Za: Archidiecezja.lodz.pl

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Aleksander Krzysztof Sitnik | Marcin Puchała | Edmund Bursche

Oceń: Grzegorz Leszczyński (duchowny)

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:21