Aleksander Krzysztof Sitnik


Aleksander Krzysztof Sitnik to postać o bogatej historii, urodzona 21 sierpnia 1971 roku w Zgierzu. Jest on nie tylko historykiem, ale również teologiem oraz duchownym katolickim, który związany jest z zakonem bernardynów.

Jego wszechstronność i zaangażowanie w różnorodne dziedziny nauki oraz duchowości czynią go wyjątkową osobą w polskim życiu religijnym i akademickim.

Życiorys

Aleksander Krzysztof Sitnik urodził się w rodzinie Henryka oraz Haliny, z domu Zielińska. Dzieciństwo i młodzieńcze lata spędził w Łęczycy, gdzie ukończył zarówno szkołę podstawową, jak i liceum. W 1990 roku podjął decyzję o wstąpieniu do zakonu bernardynów, co zmieniło bieg jego życia. Trzy lata później, w 1993 roku, zakończył studia filozoficzne w Wyższym Seminarium Duchownym Braci Mniejszych w Krakowie, a następnie kontynuował naukę, zdobywając wykształcenie teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym oo. Bernardynów, które znajduje się w Kalwarii Zebrzydowskiej.

4 października 1995 roku złożył śluby zakonne, a po dwóch latach, w dniu 7 maja 1997 roku, przyjął święcenia kapłańskie. Przez pierwsze dwa lata swojej kapłańskiej działalności, pracował jako katecheta w Jelnej. Następnie, w latach 2001–2011, jego ścieżka kariery prowadziła go na stanowisko archiwisty w archiwum prowincji zakonu w Krakowie.

W 2005 roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych, kończąc studia w Instytucie Historii Kościoła i Patrologii, który należy do Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W tym samym roku podjął wykłady w Wyższym Seminarium Duchownym oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie naucza historii Kościoła oraz historii Zakonu Braci Mniejszych. W marcu 2020 roku, dzięki dalszym badaniom i publikacjom, uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk teologicznych.

Jest autorem i współautorem ponad 6 książek, 10 prac redakcyjnych (w tym dziewięciu monografii), 146 artykułów, 69 haseł encyklopedycznych oraz 18 recenzji. Jego prace znacząco przyczyniają się do wzbogacenia wiedzy o historii Kościoła oraz zakonu, którym jest częścią.

Przypisy

  1. Krzysztof Sitnik, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 12.04.2023 r.]
  2. a b Górecki 2020 ↓, s. 248.
  3. - a b c Górecki 2020 ↓, s. 247.
  4. - Górecki 2020 ↓, s. 249.

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Marcin Puchała | Edmund Bursche | Grzegorz Leszczyński (duchowny)

Oceń: Aleksander Krzysztof Sitnik

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:13