Okręglik (Zgierz)


Okręglik, znany również jako Okrąglik, to niewielka miejscowość, która w przeszłości funkcjonowała jako samodzielna wieś. Od 1954 roku stał się częścią miasta Zgierz, położonego w województwie łódzkim oraz w ramach powiatu zgierskiego.

Geograficznie, Okręglik leży nad rzeką Bzurą, w południowej części Zgierza, w rejonie ulicy Okręglik. Ta lokalizacja czyni go ważnym punktem w regionie.

Okręglik jest także związany historycznie oraz przestrzennie z pobliskim Antoniewem. To sąsiedztwo wzbogaca jego historię oraz kulturę.

Obecnie Okręglik wchodzi w skład osiedla Piaskowice-Aniołów, które stanowi jednostkę pomocniczą gminy Zgierz. Mieszkańcy tej okolicy cieszą się z bogatego dziedzictwa kulturowego i atrakcyjnych terenów zielonych.

Historia

Okręglik, niegdyś funkcjonująca jako samodzielna wieś, przeszedł wiele zmian w swojej historii administracyjnej. W roku 1867 stał się częścią gminy Nakielnica. Na koniec dziewiętnastego wieku miejscowość ta miała zaledwie 263 mieszkańców.

W okresie międzywojennym Okręglik należał do powiatu łódzkiego w województwie łódzkim. Dane z 1921 roku wskazują, że wieś liczyła jedynie 34 mieszkańców. W wyniku zmian administracyjnych, 27 marca 1924 roku gmina Nakielnica została zniesiona, a Okręglik dołączony do gminy Brużyca Wielka. Dnia 1 września 1933 roku utworzono gromadę Antoniew, w skład której weszły Antoniew oraz Okręglik.

Podczas II wojny światowej, miejscowość została włączona do III Rzeszy, co miało ogromne reperkusje dla jej mieszkańców. Po zakończeniu wojny, Okręglik powrócił do powiatu łódzkiego w województwie łódzkim, pozostając częścią gromady Antoniew, będącej jedną z dwudziestu gmin w Brużycy Wielkiej.

W związku z reorganizacją administracyjną, która miała miejsce jesienią 1954 roku, Okręglik, nadal jako część gromady Antoniew, został włączony do obszaru Zgierza, co stanowi kolejny ważny etap w jego historii.


Oceń: Okręglik (Zgierz)

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:5