Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu


Kościół, który będziemy omawiać, to św. Katarzyny Aleksandryjskiej znajdujący się w Zgierzu. Jest to farny kościół parafialny, który ma kluczowe znaczenie dla lokalnej społeczności tego miasta.

Budowa świątyni trwała od 1910 do 1924 roku, a jej styl architektoniczny to neogotyk, który charakteryzuje się wysokimi łukami i detalami architektonicznymi przypominającymi gotyckie katedry.

Warto zaznaczyć, że kościół może pochwalić się imponującymi wymiarami: jego długość wynosi 47,53 m, a wysokość sklepienia osiąga 20,4 m. Dodatkowo, wysokość wieży sięga 60 m, natomiast szerokość budynku osiąga 12,5 m.

Historia

Historia kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu jest bogata i pełna znaczących wydarzeń. Budowa obecnej świątyni w stylu neogotyckim rozpoczęła się w 1910 roku, według projektu znanego architekta Stefana Lemeńe.

W 1930 roku, konkretnie 13 lipca, biskup łódzki Wincenty Tymieniecki przeprowadził ważny akt konsekracji kościoła, co miało duże znaczenie dla lokalnej wspólnoty.

Niestety, w 1939 roku kościół został zamknięty przez niemieckich okupantów, którzy przekształcili go w magazyn wojskowy, co oznaczało smutny czas dla parafian.

W 2000 roku przeprowadzono zainstalowanie nocnej iluminacji kościoła, co przyczyniło się do jego piękniejszej prezentacji po zmroku. Kolejnym istotnym momentem był generalny remont wieży, który miał miejsce w 2013 roku, podkreślając trwałość i znaczenie tego miejsca w Zgierzu.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 19.05.2010 r.]
  2. WirtualnyZgierz.pl. wirtualnyzgierz.pl. [zarchiwizowane z tego adresu 30.12.2013 r.]

Oceń: Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:7