Kościół Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Zgierzu


Kościół Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Zgierzu to niezwykle znacząca świątynia, która pełni rolę rzymskokatolickiego kościoła parafialnego, należącego do parafii pod tym samym wezwaniem. Zlokalizowany w dekanacie zgierskim, wchodzącym w skład archidiecezji łódzkiej, kościół ten został wzniesiony w latach 1996–2000 według innowacyjnego projektu architekta Aleksego Dworczaka.

Świątynia została poświęcona w stanie surowym 31 grudnia 2000 roku przez arcybiskupa Władysława Ziółka, a koncelebracja odbyła się 12 czerwca 2012 roku, także pod przewodnictwem tego samego hierarchy. W uroczystości tej wzięli udział współkosekratorzy: ks. kanonik dr Krzysztof Kołodziejczyk, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Zgierzu oraz ks. kanonik Zdzisław Sudra, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Zgierzu.

Budynek kościoła charakteryzuje się trzynawową konstrukcją, a w jego wnętrzu znajduje się kaplica Miłosierdzia Bożego, chór oraz zewnętrzny balkon usytuowany nad wejściem. Dominującym elementem architektury jest jego wieża. W 2003 roku, z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II, przed wejściem do świątyni wzniesiono pomnik Papieża. Na cokole pomnika umieszczono tablicę upamiętniającą 85. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz Rok Różańca Świętego, obchodzony od października 2002 do października 2003. Po lewej stronie wejścia znajduje się zaś 2-metrowa figura świętego Ojca Pio, która w kwietniu 2009 roku została przeniesiona z prawego ołtarza bocznego. Nad balkonem umieszczono figurę Matki Boskiej Fatimskiej.

W centralnej ścianie prezbiterium znajduje się drewniana nastawa ołtarzowa, którą zwieńcza monumentalny, 3-metrowy krzyż. Ołtarz zawiera obraz Matki Boskiej Różańcowej, namalowany przez Lecha Wadlewskiego, który zasłaniany jest ruchomym obrazem Matki Boskiej Fatimskiej z przedstawieniem św. Jana Pawła II. Inne elementy wyposażenia obejmują: tabernakulum z tronem do wystawiania Najświętszego Sakramentu, marmurową mensę, sześć mosiężnych świeczników, ołtarz soborowy, marmurową ambonę oraz potrójny mosiężny świecznik stojący. Warto zwrócić uwagę na boczne ołtarze, które wykonano z marmuru i ozdobiono mozaiką – prawy ołtarz ukazuje postacie św. Ojca Pio i papieża Jana Pawła II, natomiast lewy nawiązuje do sceny Chrztu Pańskiego.

W przestrzeni świątyni umieszczono także 14 stacji Drogi Krzyżowej, które zostały wykonane przez Lecha Wadlewskiego. Oświetlenie kościoła zapewniają: pięć żyrandoli oraz dwadzieścia kinkietów, z których każdy wyposażony jest w trzy żarówki, a także czternaście kinkietów z dwiema żarówkami. Dodatkowe udogodnienia to między innymi dzwony elektroniczne, system nagłośnienia oraz dwie nagrzewnice gazowe. W budynku znajdują się również ławki, centralne ogrzewanie gazowe w kaplicy, zakrystii oraz pomieszczenia dla chóru i ministrantów.

W kaplicy Miłosierdzia Bożego znajduje się marmurowy ołtarz, wykonany z cegły klinkierowej, z marmurową mensą. W ołtarzu umieszczona jest oświetlona wnęka z relikwiami św. Faustyny oraz tabernakulum. Oprócz tego, w kaplicy znajduje się duży obraz Miłosierdzia Bożego namalowany przez Lecha Wadlewskiego, konfesjonał oraz cztery ołtarzyki, które zawierają relikwie świętych: Ojca Pio, Jana Pawła II, Zygmunta Szczęsnego Felińskiego i bł. Jerzego Popiełuszki.

Przypisy

  1. Parafia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Zgierzu. Archidiecezja łódzka. [dostęp 26.12.2021 r.]

Oceń: Kościół Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Zgierzu

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:24