Juliusz Robert Borst, urodzony 28 grudnia 1838 roku w Zgierzu, był uznawanym fabrykantem związanym z tym miastem. Jego życie zakończyło się 28 stycznia 1917 roku, również w Zgierzu, gdzie spędził większość swojej kariery biznesowej.
Juliusz Borst odgrywał istotną rolę w lokalnej gospodarce, przyczyniając się do rozwoju przemysłu w regionie.
Życiorys
Juliusz Borst, wspólnie z bratem Adolfem Gustawem Borstem, prowadził rodzinny biznes – „Fabryka sukna A. G. Borst” z siedzibą przy ulicy Błotnej 166, która obecnie nosi miano ul. 3 Maja 6. Po śmierci ojca w 1847 roku, obaj bracia przejęli przedsiębiorstwo, które znajdowało się w pobliżu współczesnego skrzyżowania ul. ks. Popiełuszki i 3 Maja w Zgierzu. Przez pewien czas to Adolf był głównym zarządzającym, jednak współpraca z Juliuszem była kluczowa dla powodzenia zakładu. Warto zauważyć, że Adolf nie miał potomków, przez co po jego zgonie w 1894 r. cały dorobek przypadł Juliuszowi.
Główne obszary działalności fabryki Borstów obejmowały przędzalnię wełny, tkalnię, farbiarnię oraz apreturę. W 1892 roku przedsiębiorstwo zostało dotknięte falą strajków, będących częścią buntu łódzkiego, a w 1903 roku miało miejsce tzw. protest przykręcaczy. W 1922 roku, w momencie śmierci Juliusza Borsta, w jego fabryce pracowało 527 osób, a zakład zaliczał się do grona największych producentów tkanin w Polsce.
W obliczu trudności rodzinnych, Juliusz po sprzedaży rodzinnego mieszkania postanowił wznieść na obrzeżach Zgierza pałac dla swojej żony, Augusty, która zmagała się z gruźlicą. Pałac, zlokalizowany w malowniczej okolicy, z dala od zanieczyszczeń miejskich, nosił nazwę Augustówka, a jego adres to obecnie ul. K. Pułaskiego 56 w Zgierzu.
Dzięki swojemu ogromnemu zaangażowaniu, Juliusz Borst stał się kluczową postacią w Zgierzu. Był założycielem oraz prezesem Zgierskiej Szkoły Handlowej, która stała się pierwszą siedzibą – I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Zgierzu. Oddał się także idei utworzenia męskiego gimnazjum w Zgierzu. Brał czynny udział w powstaniu Ochotniczej Straży Pożarnej Zgierza oraz pełnił funkcję prezesa Zgromadzenia Kupców Zgierskich. Współtworzył Towarzystwo Wzajemnego Kredytu oraz Towarzystwo Pożyczkowo-Oszczędnościowe.
W 1907 roku Juliusz Borst stał się współzałożycielem męskiego Towarzystwa Śpiewaczego oraz Polskiego Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”. Jego wkład w życie społeczne i kulturalne Zgierza został doceniony pośmiertnie; przyznano mu tytuł zasłużonego obywatela miasta.
Życie prywatne
Juliusz Borst to postać, której życie prywatne miało wiele fascynujących aspektów. Był synem Karola Gottlieba Borsta, który zajmował się sukiennictwem w Zgierzu, oraz jego żony, Zuzanny Heleny z domu Teig.
W życiu Borsta istotny był również jego związek małżeński. Żoną Juliusza była Augusta Karolina z domu Seiler, jednak ich wspólne życie nie trwało długo, ponieważ Augusta zmarła na gruźlicę w wieku zaledwie 29 lat.
Para miała czworo dzieci, co świadczy o ich żywej rodzinnej dynamice:
- Małgorzata (ur. 1875) – która poślubiła Juliana Krusche, fabrykanta z Pabianic,
- Edward Wilhelm (ur. 1877),
- Karolina (ur. 1878) – żona Ludwika Rossmanna,
- Henryk (1881–1887) – który zmarł w młodym wieku.
Przypisy
- a b Zgierz – Dawna fabryka Borsta. Atrakcje turystyczne Zgierza. Ciekawe miejsca Zgierza [online], polskaniezwykla.pl [dostęp 23.01.2022 r.]
- Justyna Czerwińska, „Zabudowania przemysłowe i rezydencjonalne Zgierza”, praca magisterska, Wydział Filozoficzno-Historyczny Uniwersytetu Łódzkiego, Katedra Historii Sztuki, Łódź 2016 r.
- TomaszT. Kaleta, Kilka prostych zasad... Z dziejów rodziny Kowalczewskich, „Świętokrzyskie” 2010 r., nr 3 (7).
Oceń: Juliusz Borst