UWAGA! Dołącz do nowej grupy Zgierz - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

100-lecie obecności kobiet w Policji w Polsce


Zbliżająca się rocznica uznania kobiet w policji stanowi ważny moment w historii służb mundurowych. Dokładnie 26 lutego 1925 roku, z inicjatywy ministra spraw wewnętrznych Cyryla Ratajskiego, powstała policja kobieca. Setna rocznica jest doskonałą okazją do przypomnienia o pionierkach oraz ich wkładzie w rozwój działań policyjnych. To również moment, by zwrócić uwagę na obecny stan kobiet w służbie oraz ich rolę w społeczeństwie.

Historia policji kobiecej w Polsce rozpoczęła się w pierwszej połowie XX wieku. Po utworzeniu pierwszego kursu, który zorganizowano w Komendzie Głównej Policji Państwowej, przeszkolono 30 kobiet. Wysiłki te skupiały się głównie na walce z przestępczością związaną z nierządem, sutenerstwem oraz handlem ludźmi. Stanisława Filipina Paleolog, jako pierwsza dowódczyni tej formacji, odegrała kluczową rolę w organizacji i rozwoju kobiet w tej służbie, a także w poszukiwaniu efektywnych rozwiązań w pracy policji.

W kolejnych latach liczba kobiet w policji rosła, a organizacja ich służby stawała się coraz bardziej sformalizowana. Kursy dla policjantek odbywały się regularnie, co przyczyniało się do zwiększenia efektywności działań policyjnych, a także poprawy wizerunku kobiet w tej formacji. Z biegiem czasu policjantki zyskały uznanie nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach, co potwierdzały wizyty zagranicznych delegacji. Obecnie w polskiej Policji pracuje ponad 38 tysięcy kobiet, w tym blisko 20 tysięcy policjantek, co świadczy o ich znaczącym wkładzie w nowoczesne struktury tej instytucji.

Źródło: Policja Zgierz


Oceń: 100-lecie obecności kobiet w Policji w Polsce

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:22


Zobacz Także